بهترین درمان پیسی
ویتیلیگو، پیسی یا برص، نوعی مشکل پوستی است که در انواع قسمت پوستی ایجاد می شود. این بیماری در هر سنی و در هر جنسینی می تواند ایجاد شود. این لک های سفید زمانی ایجاد می شود که ملانین پوستی دیگر ایجاد نشود. ملانوسیت‌ها، مسئول ایجاد رنگدانه پوست براساس ژن هر فرد است که باعث حفاظت پوست در مقابل نور آفتاب می شود.

ویتیلیگو یا پیسی چیست؟

پیسی یا ویتیلیگو نوعی بیماری پوستی است که می تواند در هر بخشی از پوست ایجاد شود. پیشرفت این بیماری فرد به فرد فرق می کند. همچنین می تواند مو را نیز تحت تاثیر قرار دهد. همچنین نواحی درگیر به پیسی، به نور آفتاب حساس تر می شود. این مشکل پوستی در زبان عام به اسم بیماری لک و پیس یا برص نیز شناخته می‌شود.

چطور پیسی را تشخیص دهیم؟

پیسی باعث ایجاد لک های سفید در نواحی از پوست می شود که معمولا بدون سوزش، خارش یا سایر علائم پوستی می باشد. معمولا نواحی که در معرض نور آفتاب باشد زودتر پیسی ایجاد می شود.

ویتیلیگو در شروع به صورت یک لک ساده (که کمی کمرنگ‌تر از سایر نقاط پوست است) ظاهر می‌شود اما این لکه به مروز زمان کمرنگ‌تر شده و در آخر سفید رنگ می‌شود. این لک ها شکل منظمی ندارند. بعضا لبه‌ این لکه‌ها بصورت قرمز رنگ می شود. معمولا در این ناحیه احساس خشکی، تحریک یا درد ندارید.

علل بروز ویتیلیگو

دلیل کاملی برای ایجاد پیسی مشخص نمی باشد. این بیماری زمانی رخ می دهد که سلولهای رنگدانه ساز دیگر ملانین تولید نکند. اینکه چه دلایلی باعث توقف سلول های رنگدانه ساز می شود مشخص نیست. این مشکل می تواند بخاطر علت های زیر باشد:

– بیماری خود ایمنی که باعث توقف سلول های رنگدنه ساز پوست می شود.
– ارثی بودن
– عوامل محیطی مانند استرس، فشار روحی
– عدم تعادل استرس اکسیداتیو ژنتیکی: عدم تعادل بین رادیکال‌های آزاد و آنتی اکسیدان‌ها در بدن که می‌تواند منجر به آسیب به سلول‌ها و بافت‌های بدن شود.
– کارهای مرتبط با مواد شیمیایی
– مشکلات عصبی

ویتیلیگو مسری نیست و از فردی به فرد دیگر سرایت نمی‌کند. این مشکل در هر سنی می تواند ایجاد بشود ولی معمولا بالای 20 سال ایجاد ویتیلیگو بیشتر است.

درمان پیسی

آکادمی پوست آمریکا (AAD)، ویتیلیگو یک نوع بیماری است که نیاز به مراقبت پزشکی دارد. بعضی درمان های پزشکی می تواند به کاهش قابل توجهی لک های سفید منجر شود. در ادامه به برخی از درمان های خانگی و پزشکی اشاره می شود.

استفاده از ضد آفتاب

کسایی که دچار پیسی هستند بهتر است ضدافتاب استفاده کنند. چرا که لک های سفید به نور آفتاب حساس است. می توانید از هر ضدافتاب رنگی یا بی رنگ که مناسب شما است استفاده کنید. پوست مبتلا به پیسی نسبت به نور آفتاب بسیار حساس است. حتما از کرم ضد آفتاب استفاده کنید.

درمان پیسی با اشعه UVB

استفاده از لامپ‌های فرابنفش B (پرتو UVB)، گزینه درمانی برای رفع پیسی است. برای درمان خانگی ویتیلیگو، به یک لامپ کوچک نیاز است که برای استفاده روزانه مناسب باشد. ولی به دلیل خطرات پرتوهای فرابنفش این روش درمانی معمولا استفاده نمی شود.

درمان پیسی با اشعه UVA

درمان با اشعه فرابنفش A (پرتو UVA) بهتر است در مراکز درمانی انجام شود. برای بیمار داروهای خاصی می دهند تا پوست در مقابل پرتو فرابنفش افزایش پیدا کند سپس پوست را در معرض دوز بالای اشعه فرابنفش قرار می دهند. بهبود لکه‌‌ها معمولاً بعد از 6 تا 12 ماه بعد قابل مشاهده است.

کورتیکواستروئیدهای موضعی

برخی مطالعات نشان می‌دهند که استفاده از کورتیکواستروئیدهای موضعی روی لکه‌های سفید، می‌تواند از میزان زیاد شدن ناحیه جلوگیری کند. ولی در صورتی که این نوع کرم ها زیاد استفاده شود منجر به نازکی، قرمزی و خارش پوست می شود. این نوع کرما فقط برای پیشگیری مناسب هست حالت درمانی قابل توجهی ندارند.

درمان پیسی با پیوند پوست

در پیوند پوست (skin graft)، جراح، با دقت بخش‌هایی از پوستِ رنگدانه‌دار را برداشته و از آن‌ها برای پوشاندن نواحی درگیر پیسی استفاده می‌کند. این روش چندان رایج نیست؛ زیرا زمان‌بر بوده و می‌تواند منجر به ایجاد جای زخم در ناحیه‌ برداشتن و قرار دادن پوست شود.

درمان پیسی با کرم های رنگدانه ساز

کرم های موضعی که جدیدا توسط محقیق تست شده است می تواند منجر به تولید دوباره رنگدانه های از دست رفته پوست شود. در حال حاضر دو کرم ویتلکسین ژیورل و ملانوگرافت ژان داوز فرانسه رایج ترین کرم های درمانی برای رنگدانه سازی پوست هستند.


برخی از خواص ویتیلیکسن ژیورل فرانسه:
– درمان لک های سفید ناشی از ویتیلیگو، پیسی و برص
– درمان لک های سفید ناشی از لیزر، سوختگی و …
– رفع هیپوپیگمانتاسیون
– افرایش ملانین سازی پوست
– مورد استفاده همه جای صورت و بدن حتی دورچشم و دورلب
– ترمیم و بازسازی سلولهای ملانوسیت پوست
– مکمل عالی در فتوتراپی ویتیلیگو
– حاوی کمپلکس محرک تولید ملانین(رنگدانه پوست)
– حاوی آنتی اکسیدان بسیار قوی
» برای خرید کرم ویتلکسین ژیورل اینجا کلیک نماییدبرخی از خواص کرم ملانوگرافت ژان داوز فرانسه:
– درمان لک های سفید ناشی از ویتیلیگو، پیسی و برص
– درمان لک های سفید ناشی از لیزر، سوختگی و …
– رفع هیپوپیگمانتاسیون
– افرایش ملانین سازی پوست
– مورد استفاده همه جای صورت و بدن حتی دورچشم و دورلب
– ترمیم و بازسازی سلولهای ملانوسیت پوست
– مکمل عالی در فتوتراپی ویتیلیگو
– حاوی کمپلکس محرک تولید ملانین(رنگدانه پوست)
– حاوی آنتی اکسیدان بسیار قوی
» برای مشاهده لینک خرید اینجا کلیک نمایید

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *