روزاسه یک بیماری هست که معمولا باعث قرمزی پوست صورت می شود. انواع رزاسه می تواند گونه، بینی و سایر نقاط صورت را درگیر کند. رزاسه معمولا شبیه جوش های چرکی می شود می تواند باعث قرمزی و برجستگی های چرکی شبیه آکنه روی بینی شود.
روزاسه معمولا در گونه و بینی ایجاد می شود ولی روی بینی شایعتر است. یک نوع نادر روزاسه به نام رینوفیما وجود دارد که باعث ضخامت پوست بینی می شود که ممکنه بینی متورم با منافذ باز داشته باشید.

آکنه رزاسه معمولا باعث قرمزی، برجستگی های پر چرک می شود و اغلب بصورت رگ های عنکبوتی روی پوست ظاهر می شود که با فعالیت یا خوردن غذاهای تند بر افروخته می شود. اگر شما فقط دچار قرمزی بدون آکنه می شوید پس شما دچار بیماری کوپروز هستید.

هنوز علت دقیق رزاسه روی بینی مشخص نیست ولی در ایران متاسفانه بخاطر استفاده از کرم های حاوی هیدروکینون و کورتون بالا مثل کرم های پاکستانی و کرم های دست ساز پوستشان دچار بیماری مثل رزاسه می شود، با این حال درمان هایی وجود دارد که در ادامه معرفی خواهیم کرد.

روزاسه چیست؟

روزاسه یک بیماری پوستی است که می تواند باعث قرمزی، آکنه و داغی صورت شود. رزاسه باعث قرمزی، برافروختگی و رگ های خونی قابل مشاهده در صورت، به ویژه پیشانی، گونه ها و بینی می شود.
هیچ کس نمی داند چه چیزی باعث روزاسه می شود، اما در افرادی که پوست روشن دارند شایع تر است. اغلب در افراد بین 30 تا 50 سال ایجاد می شود.

علائم روزاسه:

همه علائم رزاسه در یک نفر ظاهر نمی شود. در زیر به بعضی از علائم رزاسه اشاره خواهیم کرد. برخی از علائم رزاسه عبارتند از:

– پوست خشک و خشن
– قرمزی پوست روی گونه ها، پیشانی و بینی
– داشتن پوست حساس
– سوزش پوست با علت های نا معلوم
– متورم شدن پوست
– رگ های عنکبوتی روی صورت
– جوش های چرکی روی صورت
– جوش بهمراه پوست چرب
– برجستگی های کوچک و قرمز
منافذ باز روی صورت
– بافت ناهموار مخصوص روی بینی

علائم روزاسه چقدر طول می کشد؟

روزاسه درمان قطعی شاید نداشته باشد ولی به این معنی نیست که پوست شما همیشه قرمز و جوش دار خواهد بود. بلکه شما مستعد روزاسه خواهید ماند و باید همیشه از پوستتان مراقبت کنید تا رزاسه شعله ور نشود. عواملی مانند استرس، آب و هوا یا برخی لوازم آرایشی می تواند رزاسه را شعله ور کند.
اصلا نگران روزاسه نباشید یک پنجم جمعیت کره زمین مستعد رزاسه هستید ولی کسایی که رعایت نمی کنند دچار شعله ور شدن روزاسه می شوند. سبک زندگی و استراتژی های مراقبت از پوست را باید بدانید.

علت بروز روزاسه در بینی چیست؟

علت دقیق روزاسه کامل مشخص نیست ولی ممکن است بخاطر ژنتیک و سبک غذایی نادرست باشد. تحقیقات نشان داده باکتری روده می تواند باعث این بیماری رزاسه شود. کسایی که مشکلات روده دارند بیشتر دچار قرمزی پوست می شوند. این باکتری، کنه یا انگل پوستی بنام دمودکس را در سطح پوست زیاد می کند.
همچنین کسایی که کرم های کورتون دار به مدت طولانی استفاده می کنند سد دفاعی پوستشان ضعیف شده و باعث رشد انگل دمودکس در سطح پوستشان می شود. کسایی که دچار رزاسه هستند انگل دمودکس در سطح پوستشان بیشتر است.

در افرادی که دچار روزاسه هستند عواملی مثل غذا، لوازم آرایشی می تواند باعث شعله ور شدن روزاسه شود. و یک دوره قرمزی را تجربه کنند.

عوامل تحریک کننده رزاسه:

– غذاهای خاص حساسیت زا مثل غذاهای تند
– محصولات لبنی و گوجه فرنگی
– بعضی از لوازم آرایشی حاوی الکل
– نوشیدنی های الکی و کافئین دار
– حمام و هوای گرم
– کرم های حاوی کورتون (استروئیدهای موضعی)
– تمرین های ورزشی سخت
– قرار گیری در معرض آفتاب
– استرس و فشارهای عصبی
– آب و هوا سرد و گرم شدید
– در معرض بادهای شدید

آنچه که باعث رزاسه می شود از شخصی به شخص دیگر فرق می کند. مواردی که در بالا گفته شد عواملی است که باعث تشدید رزاسه می شود پس محرک های رزاسه را بشناسید و پیشگیری کنید.

نحوه درمان روزاسه در بینی

اگر روزاسه روی بینی دارید، درمان شما به نوع روزاسه بستگی دارد. اگر دچار رزاسه بینی هستید پزشک حتما کرم های آنتی بیوتیک، کرم های موضعی برای درمان قرمزی و کاهش باکتری پوست تجویز می شود.

آیا روزاسه روی بینی از بین می رود؟

هر نوع روزاسه ایی داشته باشید می توان از شعله ور شدنش پیشگیری کرد. می توانید از کرم های مناسب برای درمان قرمزی استفاده کنید. در زیر به بهترین محصولات کاهش دهنده انگل دمودکس و رفع قرمزی پوست اشاره خواهیم کرد.

 

منبع: healthline

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *